+90 542 514 34 82

İSEK

STRATEJİK HAZIRLIK VE MUKABELE DESTEĞİ

Published on:

Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadeleye ilişkin olarak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İslam Kalkınma Bankası (İKB) virüsün olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla üye ülkelere 730 milyon ABD Dolarlık “Stratejik Hazırlık ve Mukabele Desteği” sunmak için çalışmalarını başlattı.

Bunun 280 milyon ABD Dolarının İslami Dayanışma Kalkınma Fonu (ISFD) ve İKB tarafından ulusal proje ve programlar için, 300 milyon ABD Dolarının Ticaretin Finansmanı Uluslararası İslam Şirketi (ITFC) tarafından ticaret finansmanı için, 150 milyon ABD Dolarının ise İslam Yatırım Sigortası ve İhracat Kredisi Şirketi (ICIEC) tarafından sigortalama işlemleri için kullandırılacağı belirtilmiştir.

Desteğin hem özel hem de kamu sektörlerine yönelik olacağı kaydedilmektedir. Ayrıca Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Programından da salgının önlenmesine yönelik yapılacak araştırmalara teknik yardım desteği sağlanacağı, ters bağlantı programı çerçevesinde en iyi uygulamaların ve teknik uzmanlığın paylaşılacağı ifade edilmiştir.

Detaylar için: https://www.isdb.org/topic/coronavirus adresini ziyaret edebilirsiniz.